Pułapki czekające na małe firmy

Współcześnie wiele firm narażonych jest na konsekwencje złego planowania, błędów czy po prostu pecha. Oto trzy potencjalne pułapki, które może napotkać mała firma i przykłady jak można ich uniknąć.

 

Problemy z płynnością finansową

Przepływy pieniężne to jeden z najważniejszych aspektów udanego biznesu. Osiemdziesiąt dwa procent małych firm, które upadają, robi to z powodu złego zarządzania przepływem gotówki. Opóźnienia w płatnościach od klientów, wahania sezonowe, koszty nadzwyczajne czy rosnące i szereg innych czynników mogą spowodować problemy z płynnością finansową, która zagraża firmie w przetrwaniu i rozwoju.

Co można zrobić?

Trzeba zacząć od wypełnienia rachunku przepływów pieniężnych, który pokaże, kiedy i gdzie pieniądze wpływają i wypływają z firmy. Pomoże również w prognozowaniu zagrożenia, związanego z przepływem pieniężnym – co pozwala uprzednio zaplanować. Narzędzia przepływu gotówki mogą również pomóc w lepszym zarządzaniu firmą.

Jeśli firma nie dysponuje odpowiednią ilością gotówki, może być zmuszona obniżyć koszty, wziąć pożyczkę, wygenerować więcej dochodów lub przeprowadzić negocjacje. Oprócz odkładania pieniędzy „na później” w czasie lepiej prosperujących miesięcy, trzeba sprawdzić, jakie koszty można rozsądnie przyciąć bez utrudniania operacji i znaleźć kreatywne, oszczędne sposoby wprowadzania na rynek swoich usług lub towarów.

Wiele instytucji sugeruje wymianę barterową, zwiększanie sprzedaży, ograniczanie zapasów, korzystanie z darmowych narzędzi komunikacyjnych (np. Skype), oraz stworzenia aneksów do umów dotyczących przeróbek, aby szybciej otrzymywać rekompensaty i odraczać płatności dla dostawców. Można również rozważyć zaoferowanie klientom zniżki na szybkie płatności.

Przeprowadzka do tańszych lokali lub znalezienie lepszych warunków najmu, dostarczy firmie dodatkowej gotówki. A jeśli od jakiegoś czasu przedsiębiorstwo nie podnosi cen, może to być odpowiedni czas.

Oczywiście, żadna firma nie chce pogłębiać zadłużenia, ale skromna pożyczka na działalność gospodarczą, linia kredytowa lub inne rodzaje pożyczek mogą pomóc w rozwiązaniu tymczasowych problemów z płynnością finansową. Pożyczki pieniężne są jedną z opcji, ale należy uważać na wysokie stopy procentowe i inne możliwe wady.

 

Przeciążenie administracyjne

„Świeżego” przedsiębiorcę najczęściej można zauważyć siedzącego przy biurku, przytłoczonego papierkową robotą, rozproszonymi fakturami, stertą rachunków i masą notatek.

Bez odpowiedniej organizacji i wsparcia mała firma może stać się ofiarą własnego sukcesu. Jedno odwołane spotkanie z klientem- może zaszkodzić reputacji firmy, a nieodebrane połączenie- może wysłać potencjalnego klienta do konkurencji.

Co można zrobić?

Trzeba znaleźć słabe punkty przedsiębiorstwa i określić, w których działach firma potrzebuje pomocy. Oprogramowanie do planowania online- zautomatyzuje przypomnienia, a wirtualny asystent- pomoże w obsłudze połączeń. KPiR, księgi handlowe, ZUS czy rozliczanie VAT, nie muszą spędzać snu z oczu, wystarczy skorzystać z usług biura rachunkowego.

 

Brak strony internetowej

W dobie wszechobecnego Internetu porządna strona internetowa to nie luksus. Nie musi kosztować fortuny, a brak strony internetowej może spowodować utratę biznesu.

Witryna internetowa może być pierwszym wprowadzeniem potencjalnego klienta do firmy. Konsumenci korzystają z wyszukiwarek internetowych, aby znaleźć informacje o lokalnych firmach. Jak podają statystyki, od 2016 roku prawie połowa małych firm nie posiada strony internetowej.

Pierwsze wrażenie jest zawsze najważniejsze. Trzeba wzbudzić zaufanie w potencjalnym kliencie, poinformować o możliwości kontaktu, a w szczególności o istnieniu nowo otwartej firmy. Mały biznes powinien posiadać atrakcyjną i łatwą w nawigacji stronę internetową.

Co można zrobić?

Można wynająć profesjonalnego projektanta stron internetowych, który zbuduje fachową witrynę. Wystarczy poszperać w sieci, aby znaleźć odpowiednich ludzi lub poprosić o rekomendacje inne małe firmy posiadające atrakcyjną stronę internetową.

Zlecenie stworzenia profesjonalnej strony internetowej może nadwyrężyć budżet firmy, al. można spróbować zrobić ją samemu. WordPress, Weebly i Wix oferują dobrze zaprojektowane szablony i rozmaite inne funkcje.

 

Powiązane wpisy

Skomentuj